Kontakt Lens Kullanmaya Karar Verdim

Gözlerinde miyop, hipermetrop ya da astigmat olan insanlar için gözlük takmak oldukça zor bir durumdur. Uzun süreli gözlük kullanımlarında burnun üstünde ve kulaklarda ağrı, acıma gibi şeyler yaşanabilir. Ayrıca bu durum yüz şekline gözlük yakışmayanlar için, fiziki olarak ta kötü bir durumdur. Kontakt lens  doktor tavsiyesiyle kullanılabileceği gibi, gözlükten sıkılanlar içinde tercih edilebilecek bir yöntemdir. Tabii bunun için gene doktor muayenesinden geçmek gerekir. İsteğe göre farklı renk seçenekleriyle de kullanabilirsiniz.

Lens kullanımında dikkat edilecek en önemli nokta lensin temizliğidir. Çünkü lens gözle direk temas edeceği için dışarıdan gelen etkenlerde lensle birlikte gelebilir. Lens kullanmadan önce ellerinizi bol köpüklü suyla yıkamalısınız. Sonra ellerinizi kurulamalısınız. Eğer lensinizi yeni aldıysanız kesinlikle son kullanma tarihini kontrol etmelisiniz. Sağ ve sol göz için ayrı numara kullanıyorsanız lensleri doğru göze takmaya özen göstermelisiniz.

Lens kutusunun içinde lenslerin kurumaması için bir miktar losyon bulunur. Ayrıca bu losyon lensi gözünüze takmak içinde gereklidir. Avucunuza bir miktar lens losyonu koyun. Diğer elinizin işaret parmağıyla lensi alıp, avucunuza koyun. İşaret parmağınıza aldığınızda lens bir çanak gibi durmalıdır. Lensi göze yerleştirmek için lensi orta parmağınıza alın, diğer parmağınızla gözünüzün altını aşağıya doğru çekin. Farklı bir noktaya bakarak, lensi gözün beyaz kısmına yerleştirin. Bir kaç kez göz kırptıktan sonra lens gözün orta kısmına gelmiş olur. Diğer göze de aynı işlemi uygulayabiliriz.

Gece yatarken ya da gözlerinizi dinlendirmek için gözlük kullanmak istediğinizde kontakt lensinizin nasıl çıkarılacağına bakalım. Gene takarken yaptığımız gibi farklı bir yere bakarken, gözü aşağıya çekmeniz gerekiyor. Daha sonra işaret parmağıyla lensi biraz aşağı çekiyoruz. İşaret ve başparmağıyla yavaşça tutarak gözden kontakt lensi çıkartıyoruz. Çıkardıktan sonra kabına, hangi gözünüzden çıkardığınıza dikkat ederek aynı tarafa koymalısınız. Diğer göz içinde aynı işlemi uygulayıp, kaba koyuyoruz. Eğer lens kabında losyon kalmadıysa, losyon koymalısınız. Aksi takdirde lensleriniz kuruyup, kullanılmaz hale gelebilir.

maxresdefault32459566 7257591-3712019727137

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN