Dantel Nasıl Örülür?

Dantel deyince eski günlerden bu günlere gelen genç kızların çeyizlik diye hazırladıkları masa örtüsü, televizyon örtüsü, koltuk sehpa örtüsünü örnek olarak verebiliriz.

Dantel Geleneği

Dantel dünden bu güne genç kızların çeyizlik olarak hazırladıkları, el emeği göz nuru el işçiliği anlamı taşıyor. Eski zamanlarda dantel işlemek gelinlik kızın bir nevi hünerini maharetini gösterme şekliydi. Günümüzde çok fazla kullanılmasa da bu gelenek yine de yaşatılıyor. Dantel modellerinin genellikle pratik ve zarif örnekleri en çok beğenilen danteller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Halka Dantel İşlemesi Yapılışı

  • Halka dantel işlemesi için ilk adım olarak ilk önce bu dantel için uygun ipliği bulmaktır
  • Bir diğer aşamada ise oluşturduğumuz halkanın iç kısmından bir ilmek alarak örmeye devam ediniz.
  • Daha sonraki aşamada bir defa sık iğne yaparak ilerleyip daha sonra bir zincir çekip ilerleyiniz.
  • Sonraki aşamada halkayı geçirmek için bir aparat bulmanız gerekiyor. İlmek uzatılarak aparata geçiriniz(dondurma çubuğu cetvel gibi bir şey olabilir).
  • İlerleyen aşamada bir ilmek aldıktan sonra sık iğne ile örmeye devam ediniz ve ilmeği uzatarak aparata geçiriniz. Toplamda 35 ilmek sağladıktan sonra ilmekleri aparattan çıkartıyoruz.
  • Bir diğer aşamada bir ilmek içinden bir ilmek alınız ve sık iğne yapınız. Bir zincir çektikten sonra ikinci ilmeğe geçiriniz.
  • Devam eden aşamada ikinci ilmek aynı şekilde bir sık iğne yapılır ve bir zincir çektikten sonra üçüncü ilmeğe geçirmek gerekiyor.
  • Daha sonra şu ana kadar yaptığınız işlemleri tekrar gözlemleyerek ilerleyiniz ve ilmekler bitene kadar işleme devam ediniz.
  • Göz kararı olarak halkaların boyutları sizin istediğiniz boyutlara gelene kadar örme işlemine devam ediniz(ortada kalmış olan iplikleri çekerek halkayı oluşturabilirsiniz).

Dantel yapımı yazımızın içeriğinde de okuduğunuz üzere oldukça zor ve uzun zaman alan yorucu bir uğraş. Eskilerde yapılan birçok dantel modelleri şimdilerde gelişen teknoloji yardımıyla fabrikasyon şekilde seri olarak yapılıyor, fakat eski zamanlardaki el emeği işçilikle yapılan dantellerle asla karşılaştırılamaz sebebi ise eskiden genç kızlar yapılan dantellere el emeği ile aşklarını dertlerini sevincini hüznünü işlerlerdi.

 

blank

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN