Mat makyaj nasıl yapılır?

Kadınlarımız ve genç kızlarımızın severek yaptığı makyaj son yıllarda farklı türde çıkmaya başladı. Faklı makyaj türlerine de talep git gide artmaktadır. Yaş fark etmeksizin farklı makyaj türleri yapmakta olan bayanlarımız bu makyajları daha da çekici hale getirebilmek için çekilmez zahmetlere girmektedirler. Geçtiğimiz zaman diliminde ise çok farklı bir makyaj tekniği ortaya çıkmıştır. Yüzlerde yağlı ve ışıltılı görünümün yanı sıra onun tam tersi olan mat makyaj yüzünü ortaya çıkarmıştır.

Bakımlı kadınların olamazsa olmaz makyaj türlerinden birsi olan mat makyaj son zamanlarda oldukça popüler oldu. Mat makyaj cilde doğallık ve taze bir görünüm sağlamaktadır.

Mat Makyaj Nasıl Yapılır?

En doğru Mat makyaj nasıl yapılır?  Güzel makyaj yapmaktan anlamayan bayanlar için kısaca anlatalım. Mat makyaj yapılırken öncelikle cilt güzelce temizlenerek yağdan ve eski makyaj kalıntılarından arınmış olması gerekmektedir. Onun arkasından cilt türüne göre nemlendiriciler sürülerek kuruması beklenir. Nemlendiricinin iyice kuruması mat makyaj için çok önemlidir. Mat makyajda en doğru matlığı elde etmek için matlaştırıcı baz ürünleri tercih edilmelidir. Ten makyajında, pudra kıvamı fondötenler veya mat fondöten çeşitleri kullanılmalıdır.

Ten rengi fondötenler cilde sürülerek nemli sünger ya da fırça yardımı ile sürülür. Ciltteki en yağlı bölgelere fırça ile pudra sürülerek olası parlamaların önüne geçilir. . Mat makyajda göz makyajına başlamadan önce gözaltı halkaları kapatıcı ile kapatılarak istenilen far rengi ile far sürülür. Far renginin simli olmaması gerekmektedir. Özellikle mat ve doğal renkler kullanılmalıdır. İstenilen far rengi sürüldükten sonra ise eyeliner ile gözler canlandırılır. Sona da rimel sürülerek göz makyajı tamamlanmış olur.

Kaşları seyek olan veya açık renkli olan bayanlar kaş kalemi veya kaş kiti ile kaşlarını renklendirebilirler. Kaş renklendirme işlemi bitince pudra ile geçilerek doğal görünüm olması sağlanır. Mat makyajda allıklar ise mat özelliğindeki şeftali tonlu allıklar tercih edilmelidir. Bu tonla makyajın doğallığının bozmayarak yüze oldukça renk katacaktır. Şeftali tonlarındaki allıklar özellikle elmacık kemiklerine sürülmelidir.

Mat makyaj yapımında dudaklara sürülecek rujunda mat olması gerekmektedir. Son zamanlarda özellikle mat bordo ve mat kırmızı tonları tercih edilmektedir. Elinde mat bir ruju olmayanlar kullanılan sıvı rujları matlaştırarak makyajı tamamlayabilirler. Mat makyaj nasıl yapılır? diyen bayanlarımız bu kurallara dikkat etmeleri durumunda çok güzel bir mat makyaj yapabilirler.

Kaynak: Sonsacmodelleri

blank blank blank blank

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN