Haroşa örgü düğmeli hırka

İyi akşamlar hanımlar ..Bu akşam sizlere çok kullanışlı bir örgü hırka modeli paylaşıyorum. İsterseniz hırkamızın anlatımına başlıyalım.Örgümüze 62 ilmekle başlıyoruz. 2 sıra haroşa örüyoruz.(Toplam 4 sıra oluyor)
Daha sonra 12 ilmek ön için düz örüyoruz, 1 ilmek atıp 1 düz örüyoruz.Tekrar 1 ilmek atıp, 8 ilmek kol için düz örüyoruz.Yine 1 ilmek arttırma 1 ilmek düz ve 1 ilmek arttırma.18 ilmek arka için düz örülüyor.Yine 1 arttırma 1 düz ilmek ve 1 arttırma.8 ilmek diğer kol için düz örülüp 1 arttırma 1 düz ilmek ve 1 arttırma.12 ilmek diğer ön için düz örülüyor.Arka sıralarda arttırma yok, olduğu gibi düz örülüyor.Öne geldiğimizde arttırmalara dikkat edeceğiz.Bu şekilde arttırma yerleri 18 delik oluncaya kadar öreceğiz.Kollar için ilmekleri ayırıp, gövde kısmına geçeceğiz.Bu sırada kolları 21 sıra haraşo örüyoruz ve 7 sıra kenarlara geçireceğimiz renkten düz örüp, kapatacağız.Gövde koltuk altından sonra 32 sıra haroşa örülüyor.(Biliyorsunuzdur ama ben yine hatırlatayım, 1 sıra haroşa 2 sıra örmemiz anlamına geliyor.)
Cepler için 15 ilmek başlayıp, 11 sıra haroşa örülüyor.7 sıra da diğer düz renkten örülecek.
Kenarları örmek için ben, kenardan 1 ilmek alıp, 1 ilmek atlıyorum.Etek ucundan ilmek alırken genelde her ilmekten 1 ilmek alıyorum. Bu ilmeklerde 7 sıra düz örülüp, kapatılacak.
Britler için 3 ilmek başlanıp, 20 sıra düz örülecek.
Üçgen kısımlar için tığla 7 sık iğne başlanıp, her sırada iki taraftan 1 ilmek eksiltilecek.(İsterseniz britleri tığ ile de yapabilirsiniz.)
Önemli Not: Hırkanın kenar kısmını 4,5 numara şişle ördüm.
Bu hırkaya yeni başladım.İpimi kardeşim yurtdışından getirmişti, o yüzden markası yok. Hepinize kolay gelsin hanımlar.

blank

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN