Dalgalı tığ işi örgü yelek modeli

Sevgili takipçilerim bugün sizlere çok beğeneceğinizden emin olduğum bir örgü yayınım var. Lafımızı uzatmadan biran önce yayınımıza ve anlatımımıza geçelim.

blank

Yelekğimizin yapımında orta kalınlıkta olan bir ip ve 3 numara örgü tığı kullanıyoruz. Örgümüze ilk olarak 63 tane zincir çekiyoruz. 4. zincirimizden itabaren 1 adet ikili trabzan,1 adet zincir, 1 trabzan yapılarak tamamlanır. Deliklerin içerisine denk gelecek şekilde 1 adet trabzan,1 adet zincir yapılarak sıramızı tamamlanmalıdır. 3. sıraya geldiğimizde ise 2 deliğin içerisine ikili trabzan ,3 adet zincir yeniden ikili trabzan yapılır. Sıramızı tamamladıktan sonra dönüceğimiz zaman çektiğimiz üçlü zincirlerin içerisine 7 adet ikili trabzan yapıyoruz. 1 adet zincir çekip diğer deliğe trabzanları yaparak sıraımızı bitiriyoruz. diğer sıramıza geçtikten sonra 2 adet ikili trabzan ,3 adet zincir çekerek ve tekrar 2 tana ikili trabzan bir üst sırada yaptığımız gibi 7 adet ikili  trabzanın arka dallarına batarak dalga modeli elde edilir.

Böyle devam ederek hanımlar kol ayrımına gelene kadar 5 sıra devam ederek örgümüze devam ediyoruz. Kol ayrımını yapmak için sağ ve soldan 6’şar model ayırarak beden bölümü ile birleştiriyoruz. Beden kısmını işlemeye devam ederken 2 tane yapılan trabzanların sayısı üçe çıkarılır hanımlar. 7 adet yapılan trabzan sayıları 8’ze çıkarılır. Beden kısmı için toplam 8 adet örülür.

Son iki sırada 4 tane ikili trabzan, 3 adet zincir ve buna e 4 adet ikili trabzan yapılır. Son sıraya girdiğimizde yeleğimizin her tarafını 1 adet trabzan, bir adet zincir,1 adet trabzan yaparak ikiye ayırıyoruz. Bu işlemi ikiye ayırarak sıramızı tamamlıyoruz. 80 zincir çekerek uçlarına 5 tane trabzan ile birlikte çekerek modelimiz yapılır ve yaka kısmına monte edilir. Ve yeleğimiz kullanıma hazır. Yapacak dostlarımıza şimdiden kolay gelsin diyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN