Tunus işi örgü bebek yeleği

Tunus işi örgü bebek yeleği işlemek isteyen bayanlar elimizde çok beğeneceğiniz bir örgü modelimiz var.

 

İşte tunus işi bir örgü yelek.

Ön kısımlar için 30 adet zincir çekiyoruz.Çektiğimiz zincirleri asla sıkıştırmıyoruz aralarda boşluk olası gerekiyor sebebi ise gördüğünüz o boşluklardan tekrar şişimizi geçirip ip alacağız.
Şimdi geliyoruz toplama işlemine ilk boşluktan şekilde görüldüğü gibi şişi geçirip, şişimize ip dolayarak geri çekiyoruz..tüm boşlukları bu şekilde dolduruyoruz ve şişimizde görüldüğü gibi ilmekler oluşacak.
zincirdeki son boşluğada battıktan sonra şişimizde 30 adet ilmek oluşacak bu ilkmekleri sırasıyla bir bir çekerek son resmi elde edeceğiz ..
şişte tek ilkmek kalınca sırasıyla tekrar ilkmek topluyoruz…. bu işlemi 6 sıra uygulayınca istenilen lastik kısmı oluşacaktır.
Daha sonra 1 ilmeği düz öreceğiz ve model koymaya başlayacağız. bunun için şişimize ilmekleri oluşturup çekerken birinci ilmekte normal çekip diğer ilmeği çekmeden önce 3 tane zincir çekeceğiz ve daha sonra sıradaki ilmekle beraber bu zincirleri çekeceğiz. 1 ilmeği düz bir ilmeği zincir çekerek örünce şekildeki kabartmalar oluşacak.ben yelek için 5 sıra sarı ve 5 sıra beyaz olmak üzere iki renk ip kullandım,siz dilediğiniz renkte ve çoklukta ipler kullanabilirsiniz.birinci sıradaki kabartmalar oluup bir üst sıraya geçince kabartmanın olmadığı ilmeklerin üstü seçilerek yine aynı işlemi uygularsanız modeldeki gibi 2 sıra kabartmanız oluşacaktır.bu şekilde bebeğinizin boyuna göre,koltuk altına gelecek şelikde örün,koltuk kısmına gelince son beş ilmeğe şişinizi geçirmeyeceksiniz.orada boşluk oluşacak.aynı şekilde diğer parçayı ve arka kısmını yapacaksınız.yaka oyuntusunu koltuk kısmına gelince bir ilmeği değil aynı anda iki ilmeği şişe geçirerek öreceksiniz böylece yakanız V şeklinde olmaya başlayacak.bebeğinize göre omuz genişliğini ayarlayıp yeleği bitirebilirsiniz.yeleğin arka kısmını bitirirken boyun oyuntusu bırakmak için, bitirmeden bir kaç sıra önce 12 ilmek kadar oyuntu yapmayı unutmayın ve en son yeleğimiz süsleyelim…

 

Kolay gelsin hanımlar 🙂

13226791_1227119600639195_7676892575480777625_n (1)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN