Mutfaklarınız için anlatımlı örgü poşetlik

100 ilmek atıyoruz 12 sıra lastik örerek başlıyoruz sakallı ip 12 sıra beyaz ip 10 sıra olarak istediğiniz boyutta örün. Bitişte 12 sıra lastik yaparak bitirin. Sonra lastik kısımları yana gelecek şekilde bir uçtan başlayarak ilmek çıkarın düz örgü örüp geri gelin bu defa her 5 ilmekte bir ilik (delik) yapın, Şimdi gövde kısmını yapıyoruz. .. Düz örerek her düze geldiğinizde baştan ve sondan birer ilmek eksilterek 50 sıra örüyoruz boyun kısmında tekrar her 5 ilmekte bir ilik (delik) açıyoruz. İlmekleri yapınca düz yüzünde ilmek 90 olarak artacak şekilde yaklaşık 3 ilmekte bir gizli artırma yapıyoruz. Şimdi kafa kısmı 90 ilmek yukarı kadar 90 ilmek 50 sıra örüyoruz.

Şapka için :

50 sıra bitince sakallı ipe geçiyoruz .Sakallı ipin ilk sırasında 2 ilmek örüyoruz ,2 ilmeği birlikte alarak bu sırayı böyle azaltıyoruz ve 12 sıra sakallı ipi örüyoruz. Beyaza geçince aynı şekilde ilk geçişte 2 ilmek örüp 2 ilmeği bir alarak beyaza başlıyoruz. 10 sıra örüyoruz .Sakallı ipi aynı şekilde azaltarak yapıp tepe kısmını yani ponpon gibi olan kısmı istediğimiz kadar sakallı ip ile örüp azaltarak bitiriyoruz. Şakanın ilk sakallı ip başlangıcından ilmek çıkarıp arttırarak genişletip yanlara çıkıntı yapıyoruz 6 sıra yeterli ve poşetliğimiz hazır. Zaten örgü yapanlar bilir güzelce dikip istediğimiz gibi süslüyoruz..

Kollar için:

Kollar 20 ilmek başlanıp istenildiği uzunlukta örülür ve dikilir.

Örgümüz zor gibi görünüyor ama çok kolay  ve güzel oldu ilgilenen herkse teşekkürler..

Hadi hanımlar şimdi sizde mutfaklarınıza ve zevkinize uygun iplerle bu oldukça şık olan örgü poşetliğimizi işlemeye ne dersiniz..

14804936_706573566157241_28635137_n

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN