Çilekli örgü lif yapılışı

Bayanlar elimizde sizler için çok güzel olan bir örgü lif modeli yapımı var. Kolay örgü örmeyi sevenler elimde ufak tefek işim olsun diyenler için hem kolay hem şirin çilek lif açıklayacağım bugün.. Hadi isterseniz size lifimizi anlatmaya başlayayım..
Gerekli malzeme: Üç renk lif ipliği. Tabi bu renk iplikler sizlerin tercihine bağlı hanımlar. Lif ipi ve 8 numara örgü tığı  ile 6 zincir çekiyoruz. Daha sonra zincirimizi kapatıyoruz halka oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz halkanın içine aralara ikişer zincir çekerek sekiz tane fıstık yapıyoruz..İkinci sırada ilk boşluğun içine iki tane fıstık yapıyoruz. Aralardaki zincir sayımız hep iki olacak.Devam eden boşluklara sırayla üç fıstık yapıyoruz..Tekrar aynı boşluğa iki fıstık yapıyoruz..Böylece iki yandan arttırma yapmış olduk.Üçüncü sıranın sonunda görüntümüz bu şekilde olacak..Her sırada yanlarda aynı yerlerde arttırma yaparak örmeye devam ediyoruz.Büyüklüğü istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Ben arttırmayı 12 sıra yaptım..
İlk sırayla beraber 13 sıra örmüş oldum.Bir sıra arttırma yapmadan örüyoruz..Sıra bittiğinde iki zincir çekip sık iğne yaparak yandaki boşluğa geçiyoruz.Arttırma yaptığımız yerin üstüne geldiğimizde iki fıstığı birlikte kapatarak eksiltme yapıyoruz.. Her iki yanda..Yeşil ipliğimizle dört zincir çekip aynı yere sık iğneyle sabitliyoruz.bir zincir çekip yandaki boşluğa geçerek sık iğneyle sabitliyoruz.Tam ortaya gelen yere denk geldiğimizde dört zincir çekip sabitledikten sonra 12-15 zincir çekiyoruz..Geriye dönüp ilk sık iğneye tutturuyoruz.Tekrar geriye dönüp zinciri sık iğneyle dolduruyoruz.Sıra bitene kadar kenar oyamıza devam ediyoruz.Yapraklar için 13 zincir çekiyoruz.İkinci zincirden itibaren 12 sık iğne yapıyoruz.
İki zincir çekip yaptığımız sık iğnelerin karşısına 10 sık iğne yapıyoruz.İki zincir çekip geri dönüyoruz. Bundan sonraki sık iğneleri yaptığımız sıranın üstünde oluşan zincir şeklinin dışta kalan kısmına batarak yapıyoruz. Resimde göstermeye çalıştım. Böylece boyutlu bir görüntü elde edeceğiz. 10 sık iğne+1 boşluğa sık iğne yapıyoruz.İki zincir çekip boşluğa 1 sık iğne+ 10 sık iğne yapıyoruz.İki zincir çekip geri dönüyoruz. 11 sık iğne+1 boşluğa sık iğne iki zincir bir boşluğa + dokuz sık iğne yapıyoruz.
İki zincir çekip dönüyoruz. 10 sık iğne + 1 boşluğa sık ine 2 zincir bir boşluğa + 10 sık iğne yapıyoruz.İki zincir çekip dönüyoruz. 11 sık iğne + 1 boşluğa sık iğne yapıp ipliği kopartıyoruz.
Yapraktan 3 tane yapıyoruz.Çiçek için 6 zincir çekip halka yapıyoruz. 4 zincir ipliği 2 kere dolayarak 3 uzun trabzan yapıyoruz.Dört zincir çekip halkaya sabitliyoruz.Aynı şekilde 3 yaprak daha yaparak çiçeğimizi tamamlıyoruz.Yaprakları ve çiçeği lifimizin üstüne dikerek örgümüzü bitiriyoruz.
cilekli-lif

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Çilekli lif

BİRDE BUNLARA BAKIN